Методична робота
Засідання школи педмайстерності
ПСИХОЛОГО – ПЕДАГОГІЧНИЙ РИНГ
Тема: ТВОРЧИЙ ПЕДАГОГ- ВАЖЛИВИЙ ФАКТОР РОЗВИТКУ ТВОРЧОГО ПОТЕНЦІАЛУ ГУРТКІВЦЯ
Мета: визначити складові творчості викладача, закцентувати увагу на елементах педагогічної майстерності, створити креативне середовище, яке спонукає до проявів творчого мислення і поведінки; розвивати творче мислення; виховувати толерантність, комунікабельність.
Обладнання: проектор, презентація, різнокольорові кружечки,
ПЕРЕБІГ ЗАХОДУ
І.Організаційна частина
1. Створення п’яти груп: 1- 4 – творчі групи, 5-а – експертна рада.
2. Обговорення правил роботи
Правила роботи в групах:
- Тут немає тих, хто спостерігає! Кожен — активний учасник рингу.
- Експертна рада – оцінює оригінальність запитань кожної творчої групи, швидкість.
3. Вправа „Який настрій?”
Ведучий
Цікаво, з яким настроєм ми починаємо роботу? Про це ми дізнаємося за допомогою методики барвопису Анатолія Миколайовича Лутошкіна. У ній пропонується визначитися, з яким кольором асоціюється настрій. Отже, зазирніть у себе і підніміть кружечок відповідного кольору.
ІІ. Визначення завдань та мотивація засідання
Ведучий
Психолого-педагогічний ринг розпочинає свою роботу. Його тема: „Творчий потенціал викладачів – важливий фактор розвитку творчого потенціалу гуртківців”. На перший погляд це питання видається зрозумілим і вичерпним, але соціально-економічні зміни в суспільстві, зростання конкуренції на ринку праці ставлять високі вимоги до учасників навчально-виховного процесу позашкільного закладу.
Гаслом обрано слова, які відображають зміст нашої професії:
Девіз Посередній викладач розповідає.
Добрий викладач пояснює.
Кращий викладач демонструє.
Великий вчитель надихає.
Під час роботи ми визначимо складові творчості викладача, закцентуємо увагу на елементах педагогічної майстерності, створимо креативне середовище, яке спонукатиме до проявів творчого мислення і поведінки.
Для зручності в роботі для кожної групи підготовлені словники психолого-педагогічних понять.
Ознайомтеся з списком літератури, яку опрацювала творча група при підготовці до психолого-педагогічного рингу.
Як бачимо, тема досить змістовна і тому я запросила помічників. Це ... (на дошці портрети відомих людей: Ади Роговцевої, Григорія Сковороди, Іллі Рєпіна, Сергія Корольова, Оксани Байрак, Павла Глазового)
Що об’єднує всіх цих людей? (Це люди творчі)
А що таке ТВОРчість?
Так, це творення чогось нового на основі перетворення пізнаного. Новизна і перетворення – дві найістотніші характеристики творчості.
Ми з вами теж обрали творчу професію, адже педагог – це і винахідник, і філософ, і сценарист, і режисер, і актор, і людина з почуттям гумору.
Відомий публіцист С.Л. Соловейчик зазначав: „Учитель – актор, але його слухачі і глядачі не аплодують йому. Він скульптор, але його праці ніхто не бачить. Він – лікар, але його пацієнти рідко дякують йому за лікування і не завжди хочуть лікуватися. Де ж йому взяти сили для щоденного натхнення? Лише в самому собі, лише в усвідомленні величі своєї праці”.
Як і в будь-якому виді творчості, в педагогічній діяльності своєрідно поєднуються нормативні і евристичні елементи. У нашій діяльності чимало типового, повторюваного, сталого; і в той же час – змінного, варіативного, індивідуального.
Особливістю педагогічної творчості є те, що це завжди співтворчість. Вона тісно пов’язана, злита з творчістю усього педагогічного колективу, кожного гуртківця, який і є основним партнером викладача по творчості.
Неодноразово ми з вами помічали, діючий сьогодні педагогічний засіб завтра виявляється безплідним. Нове втрачає привабливість і новизну, творче завдання сприймається вже як стереотипне. Це і породжує необхідність викладачеві весь час перебувати у творчому пошуку, швидко приймати рішення, покладаючись, інколи, на інтуїцію.
У чому ж виявляється педагогічна творчість?
Формами виявлення педагогічної творчості є:
- творчий пошук чи експеримент;
- науково-дослідницька діяльність;
- творча педагогічна діяльність;
- творче натхнення;
- творче самопочуття.
Тож, сьогодні у нас є нагода у практичний спосіб опрацювати поняття „педагогічна творчість”.
І РАУНД
Ведучий
Оголошую перший раунд, який містить два практичні завдання.
І ЗАВДАННЯ
Виступ на тему : «Якого педагога можна назвати творчим»
Ведучий
Перше завдання нам допоможуть виконати помічники. Від імені обраної творчої людини кожна група протягом 3 хв. підготує виступ на тему: «Якого ж педагога можна назвати творчим?».
На початку виступу кожна творча група називає від чийого імені вони виступають. А експертна рада оцінить змістовність, оригінальність виступу.
ІІ ЗАВДАННЯ
Вправа „Доберіть відповідне слово, що становить складову педагогічної творчості»
Ведучий
Як було підкреслено у виступах, педагогічна творчість передбачає розкриття виняткових здібностей. Отже, у кожної групи є можливість продемонструвати свої здібності. На картці №1 потрібно написати складові педагогічної творчості, які починаються на ті букви, які надруковані вертикально. Це – іменники. На виконання завдання відведено - 3 хв. Оцінюється швидкість, кількість дібраних слів та їх відповідність до заданої теми. По завершені роботи представник групи – бригади розміщує таблицю на дошці.
Картка №1
П – (наприклад, покликання, працелюбність) Е – (ерудиція; енергія) Д – (духовність; досконалість; діяльність) А – (артистизм) Г – (гуманність) О – (оригінальність) Г – І – (ідеї; інтелігентність; інтелектуал) Ч – (чесність) Н – (натхнення) А – | Т – (творення) В – (винахід; відкриття) О – (особливість) Р – (розум) Ч – І – (ідеї) С – (спілкування) Т – (толерантність) Ь –
|
Ведучий
Які ж складові педагогічної творчості визначили наші групи? (Ведучий зачитує і передає картки в експертну раду).
Звичайно, творчість не виникає сама собою. Для її розвитку потрібна сприятлива атмосфера, стимулююче середовище, відповідні зовнішні та внутрішні умови. Безпосередніми джерелами творчих ідей є
Досягнення науки, в тому числі науки про Людину, її виховання і розвиток – педагогіки, психології і методики;
Передовий педагогічний досвід;
Особистий досвід і вироблені на його основі мислення та інтуїція педагога.
- Великого значення надають науковці, педагоги – дослідники творчому самопочутті викладача на занятті.
- У чому полягає специфіка творчого самопочуття педагога нам розповість практичний психолог коледжу.
Виступ практичного психолога ЦДЮТу «Специфіка творчого самопочуття педагога»
Настав час виступу експертної ради для оголошення результатів І раунду
ІІ РАУНД
Ведучий
Творчість педагога – це джерело його оптимізму, всебічного розвитку, гуманного мислення, оригінального проведення педагогічних заходів, їх постійного вдосконалення тощо.
Але основна якість, якою має оволодіти педагог – це педагогічна МАЙСТЕРність.
Що ховає в собі це поняття?
Дійсно, педагогічна майстерність розглядається видатними педагогами як досконале, творче виконання педагогом своїх професійних функцій на рівні мистецтва.
Ведучий
Звичайно, не ми перші порушуємо це питання. Багато уваги педагогічній майстерності приділяли видатні педагоги - практики. Мав рацію А.С. Макаренко, коли писав: «Майстерність вихователя не є якимось мистецтвом, що вимагає таланту, але це спеціальність, якої треба навчитися» і продовжив: ”Я став справжнім майстром лише тоді, коли навчився говорити „іди сюди” з 15-20 відтінками, коли навчився давати 20 нюансів у постановці обличчя, фігури, голосу”.
Ш.О. Амонашвілі не дає чіткої дефініції педагогічної майстерності, але називає її основні риси: «...це яскрава особистість, мудра, чуйна, доброзичлива і принципова людина; ...це першодослідник теоретичних рекомендацій, який може переконливо довести або спростувати. Його творчість може збагатити педагогічну науку і практику новими висновками, дати початок новим ідеям і підходам».
І ЗАВДАННЯ
«Назвіть елементи педагогічної майстерності»
(Презеннтація роботи груп)
ІІ ЗАВДАННЯ
«Визначити ідеї, погляди якого педагога – майстра на картці»
Це завдання підготували для нас видатні педагоги-майстри Ш. Амонашвілі, А.Макаренко, В.Сухомлинський, К.Ушинський, на яких ми з вами неодноразово рівнялися, користувалися їх ідеями, висловами, черпали натхнення для подальшої педагогічної діяльності. На картці № 2 зазначені провідні ідеї, вислови цих майстрів своєї справи. Переглянувши їх, вам необхідно записати, хто є їх автором. Оцінюється правильність відповідей, кожна з яких принесе групі 2 бали.
Проголосив ідеї:
| Стверджував, що теоретичною основою педагогічної технології є концепція колективу.
Надавав великого значення виробничій праці дітей.
Важливими елементами педагогічної майстерності вважав тон і стиль (постійна бадьорість, підтягнутість, діловитість і точність у роботі, спокійна впевненість у своїх силах, радісне, оптимістичне відношення до життя), традиції, які складаються в колективі. |
Розробив:
Займався:
Порушив:
| відстоював гуманістичні педагогічні ідеї. Найголовніші з них: довіра й повага до дитячої особистості, погляд на навчальну діяльність школярів як на насичений творчими відкриттями процес пізнання та самопізнання: обмеження сфери впливу колективу на особистість, виховання без покарань, велика роль слова та особистості вчителя для дитини.
Особливу увагу педагог приділяв ідеї самоцінності й неповторності, талановитості кожної дитини, вільному розвитку особистості в педагогічно продуманих умовах; включенню соціального середовища в сферу педагогічних впливів; природному вихованню (в єдності з природою) як головному чиннику формування людини – її розуму, почуттів, емоцій («уроки мислення на природі», «школа під голубим небом», «школа радості»). |
ІІІ ЗАВДАННЯ
Вправа «Асоціація»
Ведучий
Кожного з цих МАЙСТРІВ ми можемо з чимось порівняти. Мабуть, можна порівняти викладача – справжнього майстра із сонечком. Адже як сонце, такий педагог віддає своє світло та тепло вихованцям.
Я бачу, що ви вже здогадалися, яким буде наступне завдання. На папері за допомогою фломастера зобразьте той предмет, з яким у вас асоціюється педагог – майстер. І продумайте, як ви будете презентувати свою творчу роботу. Експертна рада оцінюватиме оригінальність, поетичні відповідники, цитування висловів, обґрунтованість асоціативного мислення тощо.
На виконання роботи відведено 3 хв.
Ведучий
І підсумовуючи цей раунд, на пам’ять прийшли такі слова: „Стати майстром – це не самоціль, ця пристрасть має бути притаманна фаху педагога як невід’ємна властивість його любові до своєї професії. ”
ІІІ РАУНД
Ведучий
ІІІ раунд – це раунд узагальнення. Його не оцінюють, бо це …
КОНВЕРТНА МОЗКОВА АТАКА
У кожної групи є фломастери різного кольору та конверт, на якому надруковане завдання, Кожна група обговоривши протягом хвилини питання, записує на аркуші паперу відповідь і за сигналом конверт передають іншій групі. Цей процес буде відбуватися доти, поки до кожного завдання відповіді будуть написані різними кольорами чотирьох фломастерів.
1.Що допомагає викладачеві відчувати радість педагогічної праці?
2.Назвіть джерела творчих ідей
3. Які умови створено у коледжі для розвитку педагогічної творчості?
4.Як досягти успіху в педагогічній діяльності ?
Творчі групи передають конверти до експертної ради, представники якої зачитують завдання і відповіді на них.
♫ Музична пауза
V. ПІДБИТТЯ ПІДСУМКІВ
V. ПІДБИТТЯ ПІДСУМКІВ
1. ВПРАВА «ЯКИЙ НАСТРІЙ?»
Ведучий
Хочеться довідатися, чи змінився наш настрій по закінченні роботи семінару? Визначіться та підніміть кружечок відповідного кольору.
Передайте кружечки в експертну раду.
2. ВИСТУП ПРЕДСТАВНИКІВ ЕКСПЕРТНОЇ РАДИ
Оголошення результатів психолого-педагогічного рингу (голова ЕР).
Підсумок дослідження динаміки змін настрою учасників рингу (психолог).
Додаток 1
КАРТКА №2 з правильними відповідями
Ш.О.АМОНАШВІЛІ | А.С.МАКАРЕНКО |
Виголосив ідеї:
| стверджував, що теоретичним підґрунтям педагогічної технології є концепція колективу.
Наголошував на значимості виробничої праці дітей.
Важливими елементами педагогічної майстерності вважав тон і стиль (постійна бадьорість, підтягнутість, діловитість і точність у роботі, спокійна впевненість у своїх силах, радісне, оптимістичне ставлення до життя); традиції, які складаються в колективі. |
К.Д.УШИНСЬКИЙ | В.О.СУХОМЛИНСЬКИЙ |
Розробив:
Займався:
Порушив:
| Відстоював гуманістичні педагогічні ідеї. Найголовніші з них: довіра й повага до дитячої особистості, погляд на навчальну діяльність школярів як на насичений творчими відкриттями процес пізнання та самопізнання: обмеження сфери впливу колективу на особистість, виховання без покарань, провідна роль слова та особистості вчителя для дитини. Особливу увагу педагог приділяв ідеї самоцінності й неповторності, талановитості кожної дитини, вільному розвитку особистості в педагогічно продуманих умовах; включенню соціального середовища в сферу педагогічних впливів; природному вихованню (в єдності з природою) як головному чиннику формування людини – її розуму, почуттів, емоцій («уроки мислення на природі», «школа під голубим небом», «школа радості»). |